Obloha plná objevů
Krása noční oblohy je často jemná a nenápadná, ale ze správného místa se může zář vesmíru naplno projevit. Široké a jasné nebe, ideální pro průzkum, je naštěstí pro jižní dvojče Mezinárodní observatoře Gemini — Gemini South — běžným jevem. Observatoř je provozována organizací NSF NOIRLab.
Na této fotografii je vidět nádherně barevná přehlídka nad i pod observatoří Gemini South na hoře Cerro Pachón. Laserový naváděcí systém teleskopu vystřeluje světelný paprsek směrem k Mléčné dráze. Naše galaxie se vine přes celý snímek jako pás nad množstvím dalších objektů. Nejvýraznější z nich jsou Velký a Malý Magellanův oblak ve spodní levé části středu obrázku. Tyto galaxie jsou nejlépe viditelné na jižní polokouli a z Chile jsou snadno pozorovatelné. Ještě více vlevo, blízko horizontu, je světlo vycházející z nedalekého města Andacollo.
Vpravo od laserového paprsku se nachází dvě nejjasnější hvězdy noční oblohy: Canopus (vlevo) a Sirius (vpravo). Nesmíme opomenout ani nenápadnou načervenalou záři prostupující středem galaktického disku Mléčné dráhy — jedná se o mlhovinu Gum, která se nachází v souhvězdích Plachty (Vela) a Lodní zádě (Puppis). Sama o sobě je bohatým zdrojem astronomických jevů, včetně kulových hvězdokup a zbytku supernovy Vela.
Na hoře Cerro Pachón je možné zachytit ještě mnoho dalších spektakulárních objektů — od blízkých hvězd až po supernovy — a vzrušující práce prováděná v Gemini South pomáhá toto vše odhalovat!
Tato fotografie byla pořízena v rámci nedávné fotografické expedice NOIRLab 2022 do všech lokalit NOIRLab.
Author:
International Gemini Observatory/NOIRLab/NSF/AURA/P. Horálek (Institute of Physics in Opava)
Podmínky použití